Previous Next

Vangjus Dako po pergatitet per fundosjen e radhes se Durresit, mbulimin me beton te 9100 m2 lulishte prane Muzeumit. Ky projekt ne foto i cili akoma nuk eshte bere publik per qyetatret eshte miratuar dhe pret firmosjen e lejes nga Vangjush Dako qe sigurisht ky eshte nje fakt i kryer pasi me siguri per urdher te tij po behet. Firma qe ka fituar per ta ndertuar administrohet nga nje person me precedent penal ( te dhena te cilat ne i disponojme), pra vazhdon Vangjush Dako te punoje me kriminele. Pervec betonizimit ky shesh do te shkaterroje dhe lagjen me ndertesat romake dhe prape historia do te fundoset!
Pemet e vjetra po priten , lulishtet po shkaterrohen, bregdeti po betonizohet , historia po eleminohet nje here e pergjithmone! Cfare do ti ngele ketij qyteti me pas ?! Mbase dhe emri Dyrrah do te harrohet sepse asgje s'do mbetet nga identiteti i tij!  E gjithe kjo sepse ai eshte nje maniak i shfrenuar qe do ta shkaterroje kete qytet ne keto 2 vite qe i kane mbetur sepse e di qe nuk ka me shance per te marre nje mandat tjeter ne Durres.  Ne nuk duhet ta lejojme, ky projekt nuk ka nisur zbatimin e as nuk duhet te nise ndonjehere! Libra mbeshtet cdo ceshtje qytetare , dhe do te kundershtoje cdo gje qe shkon ndesh me te miren e qytetareve dhe te qytetit.

Nga Florian Nallbani

Nëse aktivitetin njerëzor do ta perceptonim si një zinxhir të gjatë, të ndarë në hallka, hallka kryesore e zhvillimit të një shteti do te ishte arsimi. Kryesori, pasi sot ne Shqipëri po vuajmë pasojat e periudhes së viteve 90-të, periudhë në të cilën të gjithë përfunduan nje shkollë. Fituan titujt avokatë e gjykatës me mijëra njerëz, vetëm me nje kurs 3 mujor, pa pasur rëndësi se cfare kishin bere më parë! Mjaftonin vetëm 3 muaj dhe ishe avokat!

Nga Ada Capi

Zadrima ёshtё njё fushe e madhe pjellore mes Lezhёs dhe Shkodrёs qё pёrmendet pёr herё tё parё nё letra nga Ana Komnena nё shekullin XII-XIII si fushё luftimi mes Bizantit dhe Romёs. Ka patur shkollё tё mesme nё tё, shkolla e Troshanit, qё nё vitin 1639.Ishte nga kjo shkollё qё doli At Shtjefёn Gjecovi, mbledhёs dhe studiues i Kanunit tё Lek Dukagjinit, pionier i arkeologjisё shqiptare qё nё vitin 1920.

PSE U BERA PJES E LIBRA-S.

Nëse do me pyesni se pse u bera pjes e libra-s, doja tju thosha se ishte nje vendim personal i imi sepse po me dukej sikur koha po përsëritej , sikur e tashmja i ngjasonte te shkuarës , sikur cdo vit ishte ripërsëritje duke pare ne sken te njëjtat figura politike duke perseritur të njëjten gënjeshtër.Kjo është e dhimbshme por e vërtet .Aq e vërtet saqë ky realitet politik i ka ber Shqiptarët të humbasin buzëqeshjen .Pse duhet të vuajne Shqiptarët per kte klas politike? Mos ndoshta po lexojmë romani "Fajdexhiu Gopsek " te Balzakut , ku pushteti kta njerëz i ka cveshur nga cdo virtyt , i ka bër të pamëshirshëm .Kjo politike kjo mënyrë qeverisje është nje realitet i dhimbshëm për cdo Shqiptar.Nëse duhej te ekzistonte nje libër ku te paraqiste vuajtjet e Shqiptarëve në kto 25 vitet e fundit më lejoni tju them me sinqeritet që, ky libër nuk do kishte kopertinë madje nuk do te ekzistonte ndonje dhomë e madhe qe do mbante përsipër fletët e pafundme te ktij libri. Prandaj vendosa që të jem pjesë e Libra-s.Nje dritë qe shkëlqen në mes të errësirës.Te LIBRA kam gjetur njerëz të zakonshëm të cilët kanë dhën kontributin e tyre per te bër librën nje parti politike ku të dëgjohet zëri i njerëzve të zakonshëm , të përfaqësoj zërin e tyre në parlament.Më lejoni tju them se si anëtar i libra-s me sakrifica te medha kemi hapur disa zyra te thjeshta , modeste jo nga ato qe keni parë nëper partit e tjera politike ku dikush ka sjell një karrige, dikush një tavolinë , disa të tjerë kontribuojnë për qeran e zyrës .A ka ndodhur kjo me partit e tjera politike ? Përgjigja është "JO". Partit e tjera ofrojnë lek per votat ndërsa disa të tjera gënjeshtrën.Nëse do më pyesni se pse do zgjidhni LIBRA-n do tju thosha se :TEK LIBRA NDODHEN NJEREZ TE ZAKONSHEM ME IDE TE JASHZAKONSHME ,ATA JANE MIQTE E MI DHE E DI SHUM MIRE QE HERET APO VONE ATA DO TE JENE LIDERET POLITIK TE SE ARDHMES,LIDER POLITIK QE PER FAT TE KEQ I KANE MUNGUAR SHQIPERISE. Falemiderit qe pate mundësin te lexonit ktë tekst .Miqësisht një anëtar i Libra-s.

Me respekt Eligert Uzuni.