Kam nje vit qe investoj per Shqiperine per ta shpetuar nga pushteti i cili ka kapur shtetin duke e kthyer ne nje mankth per qytetaret.Investimi im I vetem madhor ishte bashkimi me shume forca te tjera konstruktive per te krijuar nje institucion politik per te kundershtuar publikisht ,bashkerisht dhe fuqimisht kasten e pushtetit pengmarrese te Shqipetareve .Mes sakrificash ,mundi ,debatesh diksutimesh. Themeluam me shume besim institucionin me te lire me te barabarte dhe me te thjeshte ne Shqiperi . Me fuqi qe nuk buron nga paraja por nga zemra e cdo te riu qe do te ndertoje endrrat dhe te ardhmen ne vatanin e tij. Me shprese qe nuk buron nga premtimet per lemoshe fushate por me vizionin per te ndertuar Shqiperine e Re , te barabarte ne shanse per te gjithe , me solidare , shume te drejte dhe aspak diskriminuese. Me besim qe Shqiperia e Re ndertohet vetem nga njerezit e thjeshte dhe mundesia per te qene te perfaqesuar te gjithe eshte nepermjet ketij institucioni politik te quajtur LIBRA. 

Pikerisht ne kete moment jemi ne nje faze qe perfaqesimi eshte me I prekshem , ne po shkojme ne zgjedhje , me mungese fondesh eshte per te pranuar por me fuqi vullnetare dhe besim qe do ndryshojme Shqiperine duke krijuar frymen e dashurise per vatanin , ndihmen per nevojtarin , mundesine per rinine. 

Nga dita e sotme ne kemi hyre ne nje proces shume te bukur , ama dhe delikat jemi ne procesin e perzgjedhjes se kandidaturave qe do na perfaqesojne ne zgjedhjet e ardhshme te dates 18 qershor. Te gjithe qe kemi vene nga nje tulle per te ndertuar kete shtepi lirie dhe institucion politik demokratik duhet te jemi te lumtur . Deshira jone e madhe ishte te kishim alternativen tone ne zgjedhje per ta votuar. Ne sot e kemi ,por duke qene nje ceshtje delikate mes vullnete njerezish dhe deshirash per te qene ne balle te kesaj lufte politike , duhet te kuptojme qe armiku jone nuk eshte dhe ska per te qene ndonjehere ngjitur me kariken tone ne LIBRA. Kundershtari per tu mundur eshte e keqja e Shqiperise udheheqja 25 vjecare.

Te gjithe duhet te ushtrojme te drejten e vetpropozimit per te qene kandidat ne zgjedhjet e ardhshme por duhet te jemi kompakt per te vleresuar me teper frymen se ambicjen tone. 

Ne duhet te ecim duke u mbeshtetur tek njeri tjetri dhe jo duke e shtyre njeri tjetrin , keto zgjedhje jane nje prespektive per te ardhmen duhet te perpiqemi te nxjerrim me te miren tone duke u bere bashkepunues . LIBRA  eshte e jona e cdo Shqipetari te merzitur me kete kaste te vjeteruar politike por qe ti perfaqesojme denjesisht duhet se pari te jemi dinjitoze dhe te bashkuar per frymen per parimet per Shqiperine . 

Institucioni politik jone eshte I tille qe ju jep mundesine gjithkujt por kjo nuk eshte kusht qe ne te jemi te gjithe kandidate ose LIBRA eshte e keqe. Une kanidova per kryetar te LIBRA dhe humba , kjo nuk me dekurajoji . Dikush mund te me thoshte e dije qe do humbje por kjo nuk me beri qe une te kontriboj me pak per LIBREN. Une sot dua te dekurajoj cdo njeri I cili kerkon ta demtoje kete shtepi te ndertuar me shume mund me shume sakrifice nga njerez te drejte. Une jo vetem ne emrin tim dua te mbeshtesim procesin e perzgjedhjes dhe te behemi se bashku me cdo kandidat I cili do dale si rezulatat I procedurave dhe filtrave te partise . Kushdo qe hedh poshte LIBREN per shkak se nuk plotesohet kaprico e tij personale apo deshira ambicjoze nuk ka qene kurre njeri nga ne . Problemet mes personave ekzitojne , por kur problemet personale ndokush I kthen ne sulm kunder frymes eshte totalisht per tu dekurajuar, LIBRA jemi ne te gjithe . LIBRA seshte person.

E cfare na ka mbetur tjeter, pervec se te lutemi ?! Ngritem zerin, protestuam, denoncuam ne gjykate, morem urdher per pezullimin e punimeve por, asgje s'mund ta ndale kete njeri, qe ta shkaterroje kete qytet ! 

Durresi eshte nje pasuri kombetare e nderkombetare, qe nje njeri i papergjegjshem po guxon ta dhunoje pa meshire vetem per te rritur fitimet e biznesit te tij. Vangjush Dako ne seancen degjimore ju tregoi qytetareve te Durresit dicka qe as ata vete nuk e dinin ! E enderrokan shetitoren prej betoni! Nuk e di si e kuptoi, s'e di nese ai ka bere nje studim per kete apo na ka pare te ecim te sheshi perpara bashkise apo te Sfinksi ! Por, e verteta eshte se gjeja e vetme, qe nuk deshirojme eshte  shetitorja e betonit ! Durresit tone, natyra i ka falur bregdetin, qe Vangjush Dako ka 12 vjet qe kontribuon fuqishem ta shkaterroje ! Si mund te thote ai se Durresit i duhet me shume  Veliera sesa kanalizimet qe mos te permbytet sa here bie shi?! Apo ngrohja ne shkolla? Apo sistemimi nje here e mire i zonen se plazhit, sepse po afron sezoni turistik dhe rruga kryesore, por dhe ato dytesore jane me keq se asnjehere me pare ?! Si duam ne te sodisim Velieren, kur femijet tane vazhdojne te bejne mesim me turne dhe pa ngrohje ; kur rruget e qytetit jane pa trotuare, plot me gropa, puseta te hapura e plot probleme te tjera? Me 4 mln euro bashkia e qytetit mund te na zgjidhte disa nga  problemet tona te perditshme.  Faleminderit Z. Dako qe mendon per kohen tone te lire e ku t’i bejme xhirot, por ne kemi aleat me te fuqishem natyren !  Ju si kryebashkiak keni per detyre te na zgjidhni problemet, duke filluar nga me imediatet e kur t'i keni mbaruar, atehere mendoni per argetimin tone, por te lutemi pa e prekur historine, se ajo eshte e shenjte per ne ! Asnje Veliere nuk e ka vleren e asaj, qe kemi trasheguar ne shekuj, nje pasuri mijera vjecare, qe na vjen nga historia !