Blog

Nga Drini Brokaj

Po afrojnë festat e fundvitit dhe nuk shoh njerëz të gëzuar, nuk shoh qytetarë me fytyra të qeshura të shkojnë në dyqane dhe të bëjnë blerjet e festave me kënaqësi. Pyes miqtë e mi dhe më thonë:  "aman ç'tu bëjmë fëmijëve se kush e do këtë vit të ri se nuk ia kemi ngenë". Dhe meqë ra fjala të vetmet fytyra të lumtura që kam parë ditët e e fundit janë ato të fëmijëve dhe tek, tuk të ndonjë të rrituri.  Fëmijët e kanë me hak se do t’u vijë Babagjyshi dhe diçka do t’u sjelli dhe festat të tyret janë. Për koincidencë tek ato pak fytyra të lumtura të rritura që kam dalluar me rëzultojnë drejtora ose njerëz me pozitë. Në minimarketin që shkoj gjithmonë, më bëri përshtypje që akoma nuk ka futur për shitje gjelat e detit dhe e pyeta pse? Më mirë t’u shkruaj një kg miell e një kg sheqer sesa një gjel më thotë. Nuk mban më lista dhe aq më tepër kaposha deti. Shkoj për kafe dhe në atë zonë ku rri unë ( tek Aleksandria ) të gjithë lokalet pothuajse janë kthyer edhe pika bastesh. 

Nga Kristi Pinderi

Të nderuar znj. Hafizi dhe z. Blushi,

Nëse unë ju them se më frymëzoni, kjo mund të duket e shtirur për disa, e nxituar për disa të tjerë e gjithashtu ndoshta, – ndoshta, – mund t’ju bënte dëm më shumë se t’ju inkurajonte.

Bledar Barçi

Në çdo kohë, vit, madje edhe shekull në psikozën kolektive shqiptare gjen refrene shumëngjyrësh si për shembull:
“Ata na kanë halë në sy, ne i kemi në thep të pushkës
“Qentë le të lehin karvani shkon përpara”
“Vdekje fashizmit, liri popullit”“Shqipëri e shqiptarëve, Vdekje tradhtarëve”…

Florian Nallbani

Gjithçka që arrijmë të shikojmë sot është vetëm një fasadë mediatike e këtij pushteti të korruptuar që në ngjizje të tij. Erdhi në pushtet duke garantuar qytetarët e këtij vendi me premtime të shumta, por aq të mëdha ishin këto premtime saqë fitorja ishte “publiçitare” (thënë nga një rilindas). Po përsëri aq të mëdha ishin premtimet saqë votuesit u hipnotizuan, por këto premtime përgjatë ketyre 3 viteve të qeverisë së rilindjes ishin vetëm së jashtmi, ku pseudomediat e “pavarura” madje dhe “private” u blenë nga pushteti me taksat e qytetarëve të ndershëm pikërisht për të bërë këtë fasadë. Aq e madhe është kjo propagandë saqë kur dëgjon lajmet në median televizive thua se jeton në parajsë, por me realitetin cfarë ndodh?!